info@drbariscorumlu.com +90 232 465 22 95
Kategorisi : Güncel

KENDİ KENDİNİZE MEME MUAYENESİ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?


Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında ilk sırada yer almaktadır. Erken tanı, tedavide çok iyi sonuçlar alabilmek açısından en önemli faktördür. Özellikle batılı ülkelerde uygulanan tarama programları ve gelişen tanı yöntemleri sayesinde hastalığın tanı alma sıklığı artmaktadır. Bu durum meme kanserli hastaların sayısında artış olduğunu göstermek ile birlikte bu artışın temelinde yatan en önemli faktörlerden biri atlanması veya ileri evrelerde tanı alması muhtemel olan birçok hastanın erken dönemde tespit edilebilmesidir. Dolayısıyla toplumun ve kişilerin farkındalığı meme kanserinde erken tanı için en temel unsurdur. Her ne kadar arzu edilen düzeye henüz ulaşamamış olsa da ülkemizde de meme kanseri açısından toplumsal ve bireysel farkındalığın gün geçtikçe artan bir ivmeye sahip oluşu sevindiricidir.

Ne yazık ki meme kanserinden korunmak için genel sağlıklı yaşam önerileri dışında özel bir koruyucu yöntem bulunmamaktadır. Bu yüzden erken tanı çok daha önem kazanmakta; kişinin kendi kendine yapacağı periyodik muayeneler erken tanı ve taramanın ilk basamağını oluşturmaktadır.
 

KENDİ KENDİMİZE MEME MUAYENESİNİ NE ZAMAN VE NASIL YAPALIM?


Önerilen meme muayenenizi aylık olarak yapmanızdır. Adet dönemlerinde memenin hormonal değişikliklere yanıt olarak daha ağrılı, hassas ve ödemli olması söz konusu olabilir. Bu yüzden muayene için doğru zaman adetiniz bittikten yaklaşık 1 hafta kadar sonra; bu bulgular azalıp kaybolunca yapmaktır. Menapozdaki kadınlar için ise önerilen her ay aynı günlerde olacak biçimde muayenelerini periyodik olarak yapmalarıdır.

İdeal bir muayene için giysilerinizi belinize kadar olan tüm vücut yüzeyinizi açık bırakacak şekilde çıkarmalısınız. Muayenenin ilk adımı görsel değerlendirmedir; aynanın karşısına geçerek ellerinizi belinize koyduktan sonra meme görünümünüzü inceleyin. Memelerde asimetrik bir görünüm olup olmadığını, kızarıklıklar, çekintiler, meme başlarında oluşabilecek çökmeler, düzensiz deri alanlarının varlığı, döküntü, akıntı veya yaralar olup olmadığını gözlemleyin. Takiben ellerinizi başınızın arkasında birleştirilerek gözleminizi tekrar edin. Bir değişiklik veya şüpheli bir bulgu fark ederseniz bunu mutlaka not alın. Muayenenizi periyodik olarak yapmanız bir önceki muayenede var olmayan bulguları kolayca fark etmenizi sağlayacaktır. Bir sonraki adım memeleri elinizle muayene etmenizdir. Duş esnasında ayakta iken bu muayenenizi yapabilirsiniz. Sabun ile oluşan kayganlık dokunarak yapacağınızı muayeneyi daha kolay hale getirecektir. Parmak uçlarınız ile meme başınızın etrafından başlayarak merkezden dışa doğru daireler çizmek suretiyle muayenenizi yapabilirsiniz. Muayene edeceğiniz taraftaki kolunuzu kaldırın ve elinizi başınızın arkasına koyun, diğer eliniz ile koltuk altınızı mutlaka muayene edin. Bir diğer seçenek de muayenenizi yatarak yapmanızdır. Hangi memeyi muayene edecekseniz o taraftaki omzunuzun altına küçük bir yastık yerleştirin ve elinizi yine başınızın arkasına koyarak diğer eliniz ile aynı şekilde meme ve koltuk altı muayenenizi yapın.

Muayenenizi ilk defa yapıyor iseniz elinize bazı kitleler veya düzensizlikler gelebilir. Bu durumu hemen olumsuz bir bulgu olarak değerlendirmemelisiniz ancak mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Uzman doktorunuz ile beraber yapacağınız muayene ve değerlendirmeler sonucunda bunların memenizin normal doku yapısına ait olup olmadıklarını ortaya koymanız şarttır. Bu sayede meme dokunuzu tanımanız ve sonraki muayenelerde daha etkin değerlendirmeniz de sağlanmış olacaktır.